Młody jęczmień to sadzonki jęczmienia zebrane do 200 godzin od wykiełkowania. Wykorzystywane są one do produkcji różnego rodzaju preparatów prozdrowotnych, z których najczęściej można spotkać jego formę sproszkowaną. Wyjątkowo korzystny i wieloaspektowy wpływ regularnej suplementacji młodym jęczmieniem na zdrowie człowieka sprawił, że substancja ta należy do jednych z najbardziej znanych i cenionych superfood.

Właściwości przeciwnowotworowe młodego jęczmienia

Młody jęczmień cechuje się wyjątkowo dużą zawartością przeciwutleniaczy. Co więcej, owe przeciwutleniacze zawarte w tej roślinie wykazują bardzo wysoki potencjał antyoksydacyjny, przewyższający nawet a-tokoferol (witaminę E) oraz b-karoten. Oznacza to, że codzienna suplementacja młodego jęczmienia pomaga utrzymać prawidłową równowagę RFT (wolnych form tlenu) w organizmie i zapobiega powstawaniu stresu oksydacyjnego. Stanowi to niezwykle istotny czynnik zapobiegania rozwoju wszelkiego rodzaju nowotworów. Istnieje również wiele badań przeprowadzanych na zwierzętach, z których wynika, że codzienne spożywanie młodego jęczmienia przyczynia się do zmniejszania istniejących już zmian nowotworowych. Daje to nadzieję na tworzenie leków, których receptury oparte będą na substancjach izolowanych właśnie z tego rodzaju superfood.

Młody jęczmień przeciwko miażdżycy

Istnieją badania potwierdzające, że regularna suplementacja młodego jęczmienia znacząco obniża cholesterol frakcji LDL, przy jednoczesnej zwiększonej syntezie cholesterolu HDL. Suplementacja u osób z hiperlipidemią usprawnia metabolizm lipidowy już po 30 dniach codziennego stosowania. Prawdopodobnie młody jęczmień wpływa również na zmniejszenie istniejących już zmian miażdżycowych, zarówno dzięki obniżaniu poziomu cholesterolu, jak i ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne.

Przeciwzapalne właściwości

Obserwuje się również wyraźny wpływ młodego jęczmienia na procesy zapalne w organizmie. Wynika to z wysokiej zawartości antyoksydantów, jak również soli mineralnych, takich jak miedź. Badania potwierdzają korzystny wpływ młodego jęczmienia m.in. na przebieg reumatoidalnego zapalenia stawów. Ponadto poleca się suplementację tej rośliny u osób borykających się z problemem nieprzyjemnego zapachu w ustach.

Młody jęczmień jako źródło błonnika pokarmowego


Młody jęczmień zawiera wyjątkowo dużo celulozy i hemicelulozy, dzięki czemu stanowi doskonałe źródło błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego. Suplementacja dużymi dawkami ma potencjalne właściwości zapobiegania cukrzycy, dzięki obniżeniu wchłaniania cukrów w jelitach. Działanie to nie jest jednak jeszcze całkowicie potwierdzone. Z pewnością jednak suplementacja polecana jest w przypadku zaparć lub biegunek, w celu znormalizowania funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Health obraz autorstwa freepik - www.freepik.com

Michał